World of Tanks

Grafik
3.5
Oyun zevki
4
Oynanabilirlik
3.5
Topluluk
3.5
Toplam puanı
3.5

World of Tanks – Yola çık, düşmanı ara ve yok et!!!

Üçüncü şahıs taktik nişancı oyunu – Birbirlerini tanklarla vuran otuz kadar oyuncu mu? Bu, mutlaka eğlenceli olmalı. Peki bu, ücretsiz tank nişançı oyunu World of Tanks’te de kulağa geldiği kadar iyi mi? İncelememizi okuyup öğrenin.

Resmi World of Tanksfragmanı

Şimdi oyna

World of Tanks oyun bilgisi

Ücretsiz üçüncü şahıs taktik nişancı oyunu World of Tanks’te, toplam 15 kadar oyuncuya sahip bir takımın üyesi olarak aksiyon dolu tank mücadelelerine atılıyorsunuz. Oyuncuyu tam olarak neyin beklediğini, size en önemli oyun özelliklerini ele alarak göstereceğiz:

Bugün de Sovyet modeli mi olsun?

Gerçek “tank uzmanları” için bile endişeye gerek yok çünkü herkese uygun bir tank modeli var. Çin, Almanya, Fransa, Sovyetler Birliği, Büyük Britanya, Japonya ve ABD’den olmak üzere, her oyun öncesi 300’ü aşkın araç arasında seçim yapabilirsiniz. Ama önemli olan sadece dış görünüş değil, muharebede de işe yarar olmalı:
Keşif için özellikle hafif tanklar mutlaka gerekli çünkü sadece bunlar yüksek hızları sayesinde çabuk ve etkili bir şekilde düşman mevkilerini tespit edebilir. Koordinatlar, kolayca diğer takım üyelerine iletiliyor ve oyunun sonucu için belirleyici olabilir. Ama ağır bombardıman altında kalmaktan kesinlikle kaçınmalısınız çünkü hafif zırhınız buna fazla dayanmaz! Düşman tanklarını uzaktan imha etmek için çok daha etkili modeller var. Ağır topları sayesinde avcı tanklar, düşmanları çok uzak mesafelerden topa tutabiliyor, ayrıca çok kalın ön zırhları bulunuyor. Fakat uzun kovalamacalardan kaçınmalısınz çünkü avcı tanklar son derece yavaştır! Ama en savunmasız olanları kesinlikle topçu birlikleri ki bunlar kısmen tek vuruşla bile etkisiz hale getirilebilir. Buna rağmen topçu sınıfı, hayati önem taşımaktadır, zira ön cephedeki tanklara gerekli desteği sağlarlar. Avcı tanklar gibi düşmanı uzak mesafeden topa tutup ciddi hasara neden olurlar. Yani düsturumuz: Olabildiğince gizli kalıp arka planda hareket etmek!

Bombalamak: Evet! – Taktik: Buna da evet!

World of Tanks’te, taktiğin ne kadar önemli olduğu hemen anlaşılıyor. Standard Savaş, Çarpışma Savaşı, Tarihi Savaşlar ve Taarruz’dan oluşan 4 oyun modundaki oyunlar hep aynı şekilde başlasa da, somut duruma göre her seferinde yeniden adapte olmalısınız. Mesela taktiksel olarak değerli mevkilere sahip olan haritalarda, bu mevkileri olabildiğince hızlı ve agresif biçimde ele geçirmek sonucu etkileyebilir. Ama eğer az korunma imkanı mevcutsa, rakibinizin size gelmesini bekleyip onu açık alanda kuşatmanız yararlı olabilir. Burada takım oyunu elzemdir.

Düzenli Yamalar

Bir oyuna bu kadar çok araç yerleştirirseniz tabii ki hep gerekli oyun dengesini kurma sorunuyla karşılaşacaksınız. Mesela özellikle topçu tanklar, World of Tanks’in çıkışında birçok oyuncuya göre fazla güçlüydü. Ücretsiz üçüncü şahıs taktik nişancı oyununun yapımcıları, oyunlarını düzenli çıkan yamalarla sürekli en uygun hale getirmeye çalışıyor. Sadece yeni tanklar eklemekle kalınmıyor, örneğin 8.2 Çin yaması, mevcut tanklar da buna göre tamamen uyarlanıyor. Bir oyunun bu şekilde devamlı iyileşip gelişmesi çok nadir bir şeydir ve bunların öngörülebilir zamanda biteceği de yok.

Devasa topluluk

World of Tanks oyuncularda o denli popüler ki, Guinness Rekorlar Kitabı’na bile girdi: Aynı zamanda bir sunucuda bulunan en çok oyuncu (190.541), ki bu rekor gene bizzat World of Tanks tarafından bir kaç kez tekrardan kırıldı. Ayrıca yamalardan biriyle uzun zamandır beklenen Klan Savaşları modu eklendi. Bu modda oyuncu, World of Tanks’deki birçok klandan birine katılıp haritayı parça parça fethedebilir. Başka güçlü klanlarla kurulan ittifaklar büyük önem taşıyor çünkü muharebelerdeki galibiyetlerle devamlı olarak altın para elde ediyorsunuz.

World of Tanks’in özellikleri

  • Kapsamlı tank seçeneği: 300’ü aşkın değişik tank arasından şahsi favorini seç ve şavaş meydanlarını inlet
  • Taktik derinlik: 14 takım arkadaşınla birlikte, her oyunda rakiplerini yenmek için doğru taktiği bul
  • Düzenli yamalar: Düzenli yamalarla gitgide kapsam ve derinlik kazanan bir oyunu keşfet
  • Devasa topluluk: Guinness Rekorlar Kitabına bile girmiş milyonluk bir topluluğa katıl
  • Klan Savaşları: Bir klana katıl ve düşman bölgelerini ele geçirerek altın gelirini yükselt

Şimdi oyna

World of Tanks inceleme sonucu

30 tankın birbirine ateş ederek mücadele etmesi, bir oyun konsepti olarak aslında kulağa çok basit geliyor. Ama ücretsiz üçüncü şahıs taktik nişancı oyunu World of Tanks, uzun süre zevk veren bir taktik derinlik ve gerçekçilik karışımı oluşturmayı başardı. Özellikle 300’den fazla orijinal tanka gösterilen büyük özen, sizi tekrar tekrar yeni bir aracı test etmeye sevk edecektir ve arazideki vazgeçilmez taktik manevralar, 300. oyunda da canınızı sıkmayacaktır. Kesinlikle deneyin!

Ekran World of Tanks

Yorum yapın!

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*