Travian

Grafik
3
Oyun zevki
4
Oynanabilirlik
3.5
Topluluk
3.5
Toplam puanı
3.5

Travian – Strateji oyunlarının anası

Strategy Browser Oyunu – Travian Games’in ücretsiz strateji tarayıcı oyunu hit, Travian Games, tamamen yenilenmiş ve son zamanlarda tamamen yeniden tasarlanmış bir tasarım geçirmiştir. Ama yeni versiyonu ne getiriyor? Yeni görevlere ve görevlere ek olarak, daha birçok harika özellik var. Test ettik …

Resmi Travian fragmanı

Şimdi oyna

Oyun prensibi

Ücretsiz strateji tarayıcı oyunu Travian, bir çeşit impartorluk kurma ve strateji tarayıcı oyunudur. Oyunun hedefi, beceri, taktik ve strateji ile küçük ve sakin bir köyü, güçlü bir imparatorluğa dönüştürmektir. İmparatorluğunuzun varlığını korumak için, köy inşasının yanısıra ordular toplamalı ve başka oyuncularla ittifaklar da kurulmalıdır.

Halkının reisi ol:

Oyuncu, Travian’da üç farklı halk arasında seçim yapabilir. Bunlar, Geç Antik Çağ ve Erken Orta Çağ oyun atmosferine dayanarak, Romalılar, Galyalılar ve Cermenlerdir. Tabii ki her halkın kendine has özellikleri ve eşyaları var. Romalılar, köy ve şehir inşasında avantajlara, şehir surlarından dolayı yüksek savunma primine ve güçlü piyadeye sahipler. Galyalılar, oyunun en hızlı birliklerine ve ucuz yerleşimcilere sahipler, ayrıca köylerinin etrafına savunma amaçlı tuzaklar kurabiliyorlar. Cermenler ise, en gayretli tüccarlara ve neredeyse yok edilmez toprak siperlere sahipler; ayrıca çabukça ucuza yağmalama gücü yüksek birlikler toplayabiliyorlar.

Taktik avantajı:

Çok sayıda farklı askerî birlik ve halkların güçlü ve zayıf yönleri, oyuncuyu doğru taktiği seçmeye zorluyor. Romalılar, oyunun geç evrelerinde iyi savunma piyadesine sahip olsalar da, bunları uzun müddet araştırmaları lazım. Romalılar, zayıf tüccarlarından dolayı ihtiyaç maddelerinde kıtlıklarla da karşılaşabilir. Bu nedenle daha çok deneyimli oyuncular için uygundurlar. Buna karşın Cermenler, saldırgan ve agresif bir halktır fakat savunmaları ve askerlerinin hızı kötüdür. Cermenler, saldırgan ve tecrübeli oyunculara önerilir. Galyalılar, yeni başlayanlar için ideal halktır. Hem savunma için hem hücum için güçlü birliklere, iyi tüccarlara ve orta dereceli savunmaya sahipler.

Kahramanlar, görevler und maceralar:

Oyuncunun Travian’daki görevi, sadece köyünü strateji, ticaret ve askerî harekâtlarla güçlü bir imparatorluğa dönüştürmekle sınırlı değil. Görevlere, maceralara gönderebileceği kendi kahramanı da var. Kahramanlar, macera ve görevlerle tecrübe kazanıp seviyesini yükseltebiliyor. Bu, genelde kahramanın özel kabiliyetlerinin ve yeteneklerinin de yükselmesini beraberinde getiriyor. Bunlar, mesela ordunun savaşma gücünü artırma, yağmalama primi veya savunma primi olabilir. Kahramanın yanısıra oyuncu da her gün yeni görevler tamamlayabilir ya da Travian topluluğundaki etkiliklere ve maceralara katılabilir.

Bir klana üye ol:

Klan ve ittifaklar, tabii ki Travian’da da önemli bir rol oynuyor. Tek başınıza oynamak tabii ki daha az zevk vermekle kalmaz, başka oyunculara karşı daha savunmasız olursunuz ve size saldırıya uğradığınızda yardıma gelecek kimse olmaz. Başka oyuncularla interaksiyon imkanları, pazar yerindeki gelişmiş ticaret sistemi ve kuşatmalarda tahıl yardımı göndermektir (tabii ki askerler de beslenmeli). Pazar yerinde ya da ittifakınıza mensup başka oyuncularla, ham maddelerin dışında kahramanlarınızın eşyalarını da alıp satabilirsiniz. Bu şekilde oyuncular, ittifakları içinde en iyi şekilde değiş tokuş edebilirler ve grubun ortak çıkarına katkıda sağlayabilirler.

Özellikler

  • Kahraman sistemi: Kendi görevleri, eşyaları ve yetenek seviyelerine sahip, tamamen yeni kahraman sistemini, oynayıp tamamla.
  • Farklı halklar: Romalı, Galyalı veya Cermen olarak savaş ve halkının özellikleri ile taktik avantaj sağla.
  • Grafik & dizayn: Oyunun yenilenmiş dizaynı, size çok sayıda görsel değişiklikle daha fazla ayrıntı ve genel bakış sunuyor.
  • Etkileşimli harita: Devasa bir dünya haritası, yolunuzu bulmanızı ve dünya olaylarına genel bakışı kolaylaştırıyor.
  • Pazar ticareti: Akıllı olmak lazım. Yeni ve kapsamlı ekonomi ve üretim sistemi, çalışan bir kafa gerektiriyor ve oyuna heyecan kazandırıyor.
  • Alış veriş: Kapsamlı ticaret sistemi sayesinde oyuncu, eşya ve ham maddeleri alıp fazla olan ürünleri satma imkanı veriyor.

Şimdi oyna

Travian inceleme sonucu

İmparatorluk kurma strateji tarayıcı oyunu Travian, yeni sürümü ile her zamankinden daha iyi. Çok sayıda grafik değişiklik, kahraman sistemi ve birçok yeni günlük görevler sayesinde, oyun daha çok derinlik ve çeşitlilik kazandı. Travian, bir sürü değişiklik sayesinde artık “öylesine oynanan” bir oyun olmaktan çıkıp geniş kapsamlı, stratejik ve taktik bakımdan iddialı ve uzun süre zevk veren bir tarayıcı oyununa dönüşüyor. Bizce, Travian eskiden de öne çıkan oyunlardandı ve yeni sürümü ile ününe ün katacaktır.

Ekran Travian

Yorum yapın!

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*