Ikariam

Grafik
4.5
Oyun zevki
4.5
Oynanabilirlik
4.5
Topluluk
4.5
Toplam puanı
4.5

İkariam – Kendi antik ada devletini kur

Mucit ve kâşif misin? O halde Gameforge’un ücretsiz strateji tarayıcı oyunu İkariam, tam sana göre. İkariam, özenli grafikleri ve çok yönlü inşa ve strateji bölümü ile şaşırtıyor. Oyunu inceledik ve hoş bir sürprizle karşılaştık.

Resmi İkariam fragmanı

Şimdi oyna

Oyun prensibi:

Burada şimdi bazıları zaten fazlasıyla strateji ve inşa türü tarayıcı oyunları mevcut diye şikayet edebilir. Haksız da sayılmazlar fakat İkariam’ı siz yine de kaçırmayın. Niye mi? İkariam, size olağan inşa, ekonomi ve savaş işlerinden çok fazlasını sunuyor:

Yönetim şekilleri:

İkariam’da toplam 9 farklı yönetim şekli var. Bunların arasında anarşi, demokrasi, diktatörlük, aristokrasi, vs. bulunmaktadır. Her yönetim şeklinin farklı avantaj ve dezavantajları vardır ve böylece değişik maksatlara daha çok ya da daha az uygundur. Mesela aristokrasi, şehirlerdeki inşaat sürelerini %20 düşürür fakat diğer yandan tüm şehirlerde yolsuzluğu %3 artırır. Demokrasi ise barışsever şehirler için daha uygundur. Vatandaşların memnuniyetini ve araştırma hızını yükseltir ama casusluğa karşı savunmanızı azaltır. Yani her durum için doğru bir yönetim şekli mevcuttur.

İlahi mucizeler:

İkariam’da 8 farklı mucize kullanabilirsiniz. Her adada başka bir mucize türü bulunmaktadır. Ada dindarlığını arttırarak adalardaki mucizelere erişebilirsiniz. Mucizeler, yunan tanrılarına dayanır. Böylelikle Ares’in mucizesi askerlerin moralini yükseltirken Hermes’in mucizesi limanlardaki ticareti ve ürün aktarımını hızlandırır. Ares ve Hermes’in mucizeleri dışında Athena, Demeter, Hades, Helios, Hephaistos ve Poseidon’un mucizeleri de bulunmaktadır.

Korsanlık kariyeri:

Kapsamlı bilimsel araştırma, inşa ve fetihlerden oluşan günlük oyun hayatınızın yanısıra, İkariam’da küçük bir özellik olan korsanlığı da deneyebilirsiniz. Bunun içın korsanlığı araştırmanız ve bir korsan hisarı inşa etmeniz yeterli. Bunu yaptıysanız 9 farklı deniz seferine çıkıp kaynak ve korsan puanları elde edebilirsiniz. Bununla birlikte rakiplerinizin korsan hisarlarını ve topladıkları puanları da ele geçirebilirsiniz. Korsan puanları için özel bir sıralama da mevcuttur. Topladıkları korsan puanları bakımından en iyi 50 oyuncu, belirli bir süre sonra Gameforge tarafından özel mükafatlar alır.

Özellikler:

  • Kolay anlaşılır tutorial ile direkt oyuna başla ve böylece oyunun tüm önemli yönlerini asıl oyuna başlamadan öğren
  • Kapsamlı ekonomi sistemini koordine et ve azamî başarı için diğer oyuncularla işbirliği yap
  • Karada ve suda, stratejik savaşlarda birçok farklı birlik ve gemiyi kullanarak mücadele et
  • 9 yönetim şekli arasından sana uyanı seç ve özel bonuslar elde et
  • Adalarının dindarlığını arttır ve yunan tanrılarının vasıflarına dayanan 8 kudretli mucizeyi kullan

Tavsiyeler & Tüyolar:

  • Her adanın değişik kaynak bonusları var. Şarap adaları başlangıçta yararlı, çünkü meyhanelerle nüfus artışını kolayca yükseltebiliyorsunuz.
  • Şarap adalarından sonra mermer adaları da çok önemli. Neredeyse tüm inşaatlar için mermer gerekli. Adaları bu sırayla seçmeniz yararlı olacaktır.
  • Oyunun sonraki seyrinde kristal adaları da önem kazanıyor. Kristal, araştırmalarınız için gerekli ve rakiplerinizden geri kalmamak için önem taşıyor.
  • Başka oyunculara saldırmadan önce onlara ajanlarınızı gönderin. Böylece savunma güçleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

Şimdi oyna

İkariam inceleme sonucu:

Ücretsiz strateji tarayıcı oyunu İkariam, çok sayıda değişik ve benzersiz özellikler sunuyor. Oyuncu, birçok araştırma, birlik ve binanın yanısıra değişik yönetim şekilleri seçebiliyor, ilahi mucizeler kullanabiliyor ve hatta korsan rolüne bürünebiliyor. İkariam, en iyi tarayıcı oyunları arasında gösteriliyor ve şimdiye dek çeşitli odüller kazandı. Biz kesinlikle çok beğendik, strateji oyunu sevenlere öneririz.

İkariam’a dair resimler:

 


Yorum yapın!

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*